Зробити домашньою|Додати в обране
  
» » На конференції «Актуальні новини оподаткування та звітності» обговорено питання щодо проведення індексації заробітної плати працівників
---

На конференції «Актуальні новини оподаткування та звітності» обговорено питання щодо проведення індексації заробітної плати працівників

18 лютого 2016 року Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області взято участь у конференції на тему «Актуальні новини оподаткування та звітності» для керівників, підприємців, представників державних установ, бухгалтерів Івано-Франківської області, яку організовано Громадською організацією «Спілка бухгалтерів Прикарпаття».
Під час конференції відповідно до компетенції представником Управління було обговорено питання щодо проведення індексації грошових доходів населення, зокрема, оплати праці найманих працівників.
В ході доповіді акцентовано увагу про зміни до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, а також щодо повноважень Управління Держпраці в Івано-Франківській області про здійснення перевірок з даних питань та притягнення до відповідальності керівників за непроведення індексації заробітної плати.
Індексація грошових доходів населення, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» – це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно ст. 95 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб. Також заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Нараховувати індексацію відповідно із законодавством вимагає і стаття 33 Закону України «Про оплату праці».
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі – Порядок № 1078). Порядок № 1078 визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема – оплата праці найманих працівників підприємств у грошовому вираженні, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші постійні компенсаційні виплати.
Показником, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання, є індекс споживчих цін, який обчислює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі статистики, який не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У листі Мінсоцполітики України від 03.10.2014 року № 219/10/136-14 «Про індексацію заробітної плати» вказано, що індексація є державною соціальною гарантією, що надається населенню з метою підтримки купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Так, Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» індексацію доходів населення, яка встановлюється з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Згідно ст. 265 КЗпП України за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці до юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, застосовується штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, що з 01 вересня 2015 року складає 13 870,00 грн.
Крім того, до роботодавця, що не індексує заробітну плату може бути застосована і адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Штраф за виплату заробітної плати не в повному обсязі становить від 510 до 1700 грн.
У листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.05.2013 р. № 708/0/4-13 «Про індексацію заробітної плати» вказано: «індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою і, у разі порушення законодавства про оплату праці в частині її виплати, працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому індексації заробітної плати без обмеження будь-яким строком». Таке право надано працівникам згідно ч.2 ст. 233 КЗпП України.

Ольга Ткачівська,
начальник відділу з питань експертизи умов праці
Управління Держпраці в Івано-Франківській області

 

скачать dle 10.5фильмы бесплатно
 

Управління Держпраці в Івано-Франківській області

Фактична та юридична адреса:
76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 67