Зробити домашньою|Додати в обране
  
» » Мінсоцполітики про організацію формального та неформального професійного навчання працівників
---

Мінсоцполітики про організацію формального та неформального професійного навчання працівників

Мінсоцполітики розповіло про організацію формального та неформального професійного навчання працівників.

Мінсоцполітики у листі від 25.05.2017 р. № 421/0/126-17 зазначило, що питання щодо організації професійного навчання працівників вирішується роботодавцями з урахуванням потреб власної господарської або іншої діяльності відповідно до вимог законодавства. Зокрема, воно може здійснюватися на договірній основі у професійно-технічних навчальних закладах, на підприємствах, в установах або організаціях та безпосередньо у роботодавця.

Формальне професійне навчання працівників 

Формальне професійне навчання працівників робітничих професій містить:

  • первинну професійну підготовку,
  • перепідготовку,
  • підвищення кваліфікації робітників.

Таке навчання може здійснюватися безпосередньо у роботодавця або організовуватися на договірних умовах у професійно-технічних навчальних закладах, на підприємствах, в установах, організаціях. За результатами формального професійного навчання працівникові видається документ про освіту встановленого зразка.

Для організації професійного навчання роботодавець може утворити окремий підрозділ з питань професійного навчання працівників або покласти функції з організації такого навчання на відповідних фахівців.

Зауважте, що діяльність підприємств, організацій та установ з надання освітніх послуг з професійного навчання, яке передбачає видачу свідоцтва державного зразка, підлягає ліцензуванню (Ліцензійні умови провадження освітньої діяльності закладів освіти затверджено постановою КМУ від 30.12.2015 р. №1187).

Не підлягають ліцензуванню послуги з підвищення кваліфікації, яке не передбачає підвищення кваліфікаційного розряду та видачу документа державного зразка. Зокрема, не підлягають ліцензуванню послуги з підвищення кваліфікації працівників на курсах цільового призначення, які проводяться з метою вивчення працівниками сучасних технологічних процесів, нових виробів, товарів, матеріалів, послуг, обладнання, правил і вимог його безпечної експлуатації, нормативно-правових актів, технічної документації, ефективних методів організації праці тощо.

Неформальне професійне навчання працівників 

Таке навчання працівників здійснюється за їхньою згодою безпосередньо у роботодавця згідно з рішенням роботодавця за рахунок його коштів та з урахуванням потреб власної господарської діяльності.

Як зазначено у листі МОН від 13.06.2017 р. №1/11-5692 за результатами неформального навчання видається довідка, в якій зазначаються професія (спеціальність), за якою здійснювалось навчання, напрям підвищення кваліфікації, строки навчання.

Водночас працівники мають можливість підтвердити результати неформального професійного навчання за робітничими професіями. Порядок підтвердження затверджено постановою КМУ від 15.05.2013 р. №340.

На сьогодні передбачено можливість підтвердження результатів неформального професійного навчання за трьома професіями: кухар, охоронник та зварник.

Відповідно до п. 3 Порядку, підтвердження кваліфікації здійснюється суб'єктами підтвердження, які відповідають Вимогам до підприємств, установ, організацій для підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб за робітничими професіями (далі - Вимоги).

Вимогами передбачено, що для здійснення підтвердження кваліфікації за результатами неформального навчання суб'єктам підтвердження потрібно:

  • мати ліцензію на надання освітніх послуг у сфері професійно-технічної освіти за відповідною професією;
  • створити одну або декілька комісій з підтвердження кваліфікації за результатами неформального навчання;
  • мати власні або надані в користування іншими підприємствами, установами, організаціями відповідно до укладених договорів приміщення, робочі місця для проведення кваліфікаційних іспитів та кваліфікаційних пробних робіт, які відповідають санітарно-гігієнічним нормам, вимогам нормативно-правових актів з охорони праці;
  • робочі місця для проведення кваліфікаційних пробних робіт мають бути атестованими за умовами праці, обладнані відповідно до вимог нормативно-правових актів, що регламентують виконання робіт, передбачених кваліфікаційними характеристиками, професійними стандартами професії (рівня кваліфікації), за якою здійснюється підтвердження кваліфікації. Якщо специфіка професійної діяльності не дає змоги проводити кваліфікаційну пробну роботу безпосередньо на виробництві або у сфері послуг, суб'єкт підтвердження має створити умови для проведення кваліфікаційної пробної роботи шляхом імітаційної діяльності;
  • розробити та затвердити комплект контрольно-оцінювальних матеріалів за робітничою професією, за якою здійснюватиметься підтвердження професійної кваліфікації: анкету самооцінювання, перелік засобів вимірювання, критерії оцінювання результатів неформального професійного навчання.

Перелік суб'єктів підтвердження результатів неформального професійного навчання за робітничими професіями затверджено наказом Мінсоцполітики від 16.03.2016 р. №256. На сьогодні до Переліку включено три заклади, які здійснюватимуть підтвердження кваліфікації за професією "кухар".

Підтвердження кваліфікації здійснюється за результатами визначення рівня професійних знань, умінь і навичок особи із застосуванням засобів вимірювання та критеріїв оцінювання.

Особі, яка підтвердила кваліфікацію, видаються документи про підтвердження результатів неформального професійного навчання:

  • свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації за результатами неформального професійного навчання
  • або сертифікат оцінювання результатів неформального професійного навчання.

Фінансування підтвердження кваліфікації здійснюється за рахунок власних коштів особи або коштів роботодавця - у разі підтвердження кваліфікації направленого працівника.

 

Джерело: "Всеукраїнська асоціація кадровиків"

скачать dle 10.5фильмы бесплатно
 

Управління Держпраці в Івано-Франківській області

Фактична та юридична адреса:
76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 67