Зробити домашньою|Додати в обране
  
» » Виведення робочих місць і заробітної плати у правове поле
---

Виведення робочих місць і заробітної плати у правове поле

Питанням особливої ваги сьогодні є вжиття всіх заходів для легалізації робочих місць та заробітної плати. Адже праця без належного оформлення трудового договору являється порушенням основного закону держави – Конституції України, статтею 43 якої гарантовано право на працю та одержання відповідної винагороди за неї.

Зокрема, право на працю, на справедливі й сприятливі умови праці, на винагороду за працю, яка забезпечує гідне існування людині та її сім’ї, є одним з основоположних прав людини.

Чинне трудове законодавство вимагає узаконювати трудові відносини громадян зі своїми роботодавцями шляхом укладення трудових договорів. Поняття трудового договору закріплене в Кодексі законів про працю України (далі - КЗпП України).

За статтею 21 КЗпП України трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, потрібні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці укладенням трудового договору на одному або одночасно на кількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.

Відповідно до частини 3 статті 24 КЗпП України працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування й реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому не слід ототожнювати поняття «Трудовий договір» з поняттям «Трудова угода». У трудовому законодавстві поняття «Трудова угода» не визначено. Ця форма належить до цивільно-правових договорів, що регулюються нормами цивільного права, і законодавство про працю на них не поширюється. Тобто, трудова угода – це цивільно – правовий договір на виконання певних робіт.

Також, під час укладення трудового договору набула широка практика запровадження для працівника так званого стажування. При цьому роботодавець  не вважає виконані працівником під час стажування роботи такими, що виконані на умовах трудового договору, та відмовляється від їхньої оплати. Проте законодавством не передбачено можливості безоплатного виконання найманим працівником будь-якої роботи на користь роботодавця. Таким чином, використання безоплатної праці громадян під час їхнього стажування є порушенням їхнього права на оплату праці. Роботодавець може запроваджувати стажування працівника лише з метою його навчання методам виконання майбутньої роботи у випадках, установлених законодавствах.

Крім того, виявляються неодинокі факти, коли трудові договори не укладаються, а панують усні домовленості між роботодавцями і працівниками щодо умов праці і її оплати. Адже люди часто працюють, не маючи жодних угод, на «рабських» засадах, без будь-якої соціальної захищеності. Тому, в першу чергу треба змінити ставлення працівника до такої ситуації, саме працівник має бути зацікавлений в оформленні трудових відносин та отриманні офіційної заробітної плати.

З метою запобігання вчинення порушення трудового законодавства та реалізації своїх повноважень, в тому числі на виконання доручення Прем’єр-міністра України О. Гончарука від 22.01.2020 р. № 2313/0/1-20 та окремого доручення т.в.о. голови Держпраці І.Дегнери від 22.01.2020 р № 26/4.3-20 про вжиття заходів щодо детінізації зайнятості у сфері торгівлі товарами та послуг інспекторами праці Управління Держпраці області сьогодні проводиться широка інформаційна кампанія щодо детінізації відносин у сфері зайнятості населення із роботодавцями, працівниками, потенційними працівниками, тощо.

Водночас, чинним законодавством передбачено, що за ухилення від укладення трудового договору й виплату винагороди без нарахування та сплати ЄСВ діють штрафи. На сьогоднішній день це 30 розмірів мінімальної заробітної плати за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, а саме: 141 690 грн.

скачать dle 10.5фильмы бесплатно
 

Управління Держпраці в Івано-Франківській області

Фактична та юридична адреса:
76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 67